czwartek, 11 listopada 2010

Stomatolog - jak zostać lekarzem ...

Wiele młodych osób zastanawia się nad wyborem zawodu stomatologa. Z pewnością kuszą stosunkowo duże wynagrodzenia oraz perspektywa rozwinięcia własnego biznesu lub w niektórych przypadkach perspektywa wyjazdu do pracy za granicę.




Jak zostać stomatologiem?

Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie należy ukończyć studia medyczne. Są to bardzo ciężkie i trudne studia. I tak samo zawód dentysty należy do bardzo trudnych i odpowiedzialnych. Aby móc leczyć należy skończyć te pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jednak to jeszcze nie wszystko. Otóż aby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, należy również odbyć roczny staż podyplomowy oraz zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, w skrócie LDEP. Dopiero to wszystko upoważnia młodego lekarza do wykonywania tego trudnego zawodu. A zatem wówczas dentysta będzie mógł leczyć schorzenia zębów, jamy ustnej a także obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych czyli inaczej mówiąc dbać o zęby swoich pacjentów.

Stomatolog - Formy odbywania specjalizacji lekarsko-dentystycznych:

Lekarze dentyści mogą odbywać specjalizację w trybie:
  • rezydenckim,
  • pozarezydenckim


Tryb rezydencki - Jest to umowa o pracę na czas określony, w pełnym wymiarze
czasu pracy, zawierana z jednostką prowadzącą specjalizację. Okres, na który zawarta jest ta umowa zależy od czasu trwania specjalizacji. Lekarz specjalizujący się otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Ministra Zdrowia. Środki finansowe na wynagrodzenia dla rezydentów przysyłane są z Ministerstwa Zdrowia do jednostki kształcącej. Umowa rezydencka jest podpisywana na podstawie skierowania lekarza stomatologa do danej jednostki przez Ośrodek Doskonalenia Kadr Medycznych. Umowy takie zawierane są dwa razy do roku: 1 marca i 1 sierpnia.

Tryb pozarezydencki - specjalizacja w trybie pozarezydenckim może być realizowana w formie: Umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony terminem trwania specjalizacji z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację. Płatnego urlopu szkoleniowego – dotyczy to lekarzy posiadających zatrudnienie. Pracodawca oddelegowuje lekarza dentystę do jednostki prowadzącej specjalizację na czas jej trwania w ramach płatnego urlopu szkoleniowego. W ramach poszerzenia o program specjalizacji zajęć programowych dziennych studiów doktoranckich, prowadzonych przez uprawniony podmiot, w skład którego wchodzi komórka organizacyjna prowadząca specjalizację. Uczestnik studiów doktoranckich (lekarz stomatolog) nie może odbywać specjalizacji w ramach rezydentury. Częściowego oddelegowania – w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony z jednostką organizacyjną nieuprawnioną doprowadzenia specjalizacji i w ramach płatnych urlopów szkoleniowych udzielanych przez pracodawcę. W takiej sytuacji pracodawca udziela płatnego urlopu szkoleniowego na czas niezbędny do zrealizowania części programu specjalizacji w jednostce organizacyjnej uprawnionej do prowadzenia stażów. Umowy cywilnoprawnej - jest to umowa o szkolenie specjalizacyjne zawarta między lekarzem, a jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację. Za szkolenie to jednostka nie pobiera opłat, a szkolący się lekarz stomatolog nie otrzymuje wynagrodzenia.

3 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno nie jest to prosta droga, ale chyba źle nie zarabiają dentyści. Ja mam swojego sprawdzonego https://dentistica.pl bardzo sobie go chwalę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Od dziecka marzy mi się bycie dentystą w Gdańsku, ale trzeba zrobić dużo kursów i studia.

    OdpowiedzUsuń