poniedziałek, 22 listopada 2010

Leczenie kanałowe – jak uniknąć?

Aby uniknąć leczenia kanałowego, a tym samym zmniejszyć ryzyko usunięcia zęba należy przede wszystkim dbać o stan naszych zębów. Leczenie kanałowe nie jest zabiegiem przyjemnym ani dobrze działającym na zęby.

Jak dbać o zęby?

Przede wszystkim należy po każdym posiłku (nawet najmniejszym) czyścić zęby. Podstawowym problemem przy szczotkowaniu jest technika. Zbyt silne szczotkowanie i ruchy w poprzek powodują zazwyczaj uszkodzenie szkliwa. Poprawnymi ruchami przy szczotkowaniu są ruchy okrężno wymiatające. Ważny jest oczywiście dobór odpowiedniej szczoteczki.

Pasta do zębów - na rynku dostępnych jest wiele past o przeróżnym zastosowaniu: przeciwpróchnicze, wybielające czy odświeżające oddech. Należy szczególną ostrożność zachować przy stosowaniu past wybielających - zazwyczaj przyczyniają się one do zniszczenia szkliwa, co przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Przed zastosowaniem konkretnej pasty najlepiej skonsultować się ze stomatologiem i zapytać czy ta będzie dla nas odpowiednia.

Dodatki - po za normalnym szczotkowaniem warto stosować takie dodatki jak nici międzyzębowe nasączone fluorem czy wykałaczki. Można zakupić sobie również irygator - urządzenie wtryskując wodę pod ciśnieniem wymywające resztki pokarmu. Przydatne są również wszelkiego rodzaju płukanki do higieny jamy ustnej pozwalające utrzymywać odpowiedni poziom pH i zapobiegające gromadzeniu się bakterii.

Leczenie kanałowe – konsekwencje

Leczenie kanałowe wykonywane jest w ostateczności w celu uratowania zęba, a raczej uczynienia zeń przydatnego przez wiele lat narzędzia. Dlaczego narzędzia? Dlatego, ponieważ leczony kanałowo ząb jest martwy tzn. pozbawiony nerwu, który jest odpowiedzialny za regenerowanie tkanek zęba. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

1 komentarz: